Besyo

Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulları Rekreasyon Bölümü

Sporcuların, kendilerini geliştirmeleri adına sürekli olarak fiziksel antrenmanlarını gerçekleştirmeleri gerekir. Bunun için de, serbest zamanlı çalışmalarda gerçekleştirilecek antrenmanların, farklı şekilde sunulmasını sağlayacak uzmanlara ihtiyaç duyulur. İşte rekreasyon bölümü sayesinde, toplumda çok daha önemli bir etkinlik sunabilme kabiliyetine sahip olan insanlar ortaya çıkacaktır. Toplumda yaratılan bu taleple birlikte, artık planlama ve uygulama becerisi daha yüksek olan insanlarla da tanışılabilir. Rekreasyon bölümlerinin ilerlemesi, bilinçli bir toplumun oluşmasında da çok önemli bir rol oynayacaktır. Bu sayede, Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okullarının Rekreasyon bölümünden mezun olan öğrenciler, birçok farklı alanda mesleklerini yerine getirebileceklerdir.

Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulları Rekreasyon Bölümü Ders Programı

Rekreasyon bölümü, her Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulunda bulunmaz. Çünkü içeriğindeki eğitimlerin verilmesi için doğru akademik kadronun kurulması zaman alacaktır. Bünyesinde Rekreasyon bölümünü barındıran Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okullarında ise ders programı, YÖK tarafından onaylanan sabit bir şekilde ilerlemektedir. Rekreasyon bilimine giriş ve rekreasyon etkinlikleri, öğrencilerin alacakları temel dersler olarak yerini alır. Yaşam boyu spor ve egzersiz fizyolojisi de, yine alınacak derslerin teorik olanlarıdır. Bireysel ve takım sporları hakkında, seçilecek branşlar içerisinde uygulamalı dersler alınır. Bu sayede en doğru tercihler yapılmış olur. Rekreasyon bölümü öğrencilerine, aynı zamanda boş zaman sosyolojisi, rekreasyon pazarlaması ve oyun kültürü ile alakalı da dersler verilmektedir. Bu sayede rekreasyon bölümünden mezun olan öğrencilerin, piyasada çok daha etkin bir görüntüye sahip olması sağlanacaktır. Rekreasyon yönetimi ve rekreasyonla turizmin ilişkisi de, yine Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okullarında verilecek eğitimin ana başlıklarından olmaktadır.

Rekreasyon Bölümü Mezunlarının İş İmkanı

Rekreasyon bölümü mezunları, turizm alanında rahatlıkla iş bulabilirler. Aynı zamanda su ve kara sporlarında altyapı kurmak isteyen tesislerde de görev alabilirler. Sağlık alanlarında oluşturulan rekreatif alanlarda rekreasyon bölümü mezunları iş bulabileceklerdir. İş sektörlerinde ve yerel yönetimlerde alacakları iş tecrübelerinin yanı sıra, üniversitelerde ve Spor Genel Müdürlüğü bünyesinde de görev alabileceklerdir.

Yorum ekle