Besyo

Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulları ve Topluma Kazandırdıkları

İyi bir toplum, eğitimi ve ahlakı en sağlam temellere oturtulmuş olanıdır. Bundan dolayı, toplumların her anlamda kendisini doğru bir şekilde geliştirmesi önemlidir. Eğitimin en önemli aşamalarından olan spor, ülkemizde hala eksikliği hissedilen spor kültüründen yoksundur. Bu yüzden de başarılar tek tük gelmekte ve süreklilik sağlanamamaktadır. Sporcular, kendilerini yetiştirmek için gerekli olan iyi antrenörleri bulamamakta veya yanlış yönlendirmeler dahilinde spora geç başlamaktadır. Aile baskısı ve okul eğitim programlarındaki sıkışıklık da, yine spor başarısının önüne geçen unsurların başında gelmektedir. Akademik olarak bunların üstesinden gelmeye çalışan Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulları, son yıllarda gösterdiği başarısı sayesinde doğru planlamanın meyvelerini spor başarılarında almaktadır.

İyi Bir Sporcunun Özellikleri

Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okullarının temel amacı, toplumu ve kendisini mutlu edecek şekilde başarılar kazandıracak sporcuların gelişmesini sağlamaktır. Gerekli eğitimler sayesinde, toplumdaki gelişme tamamlanır ve iyi sporcular meydana gelir. Tuttuğunu kopartan ve kendine güvenen kişiler, sporcu kimlikleriyle çok daha başarılı olacaklardır. Sürekli daha iyisini yapmak için çalışmak, iyi sporcuların genel özelliklerinin başında gelmektedir. Hileden ve spor ahlakı çerçevesinin dışına çıkmaktan uzak duran sporcular, her zaman kazanacak derecede güzel bir altyapı oluşturmuşlardır. Rekabetten zevk alan ve rakibine saygı duyan sporcular, toplum tarafından her zaman daha ön planda tutulacaktır. Takım sporlarında gereken takım ruhuna uygun davranışlar ve takım başarısını kendi başarısının önünde görmek davranışı, sporcuların gelişimlerindeki en önemli konulardan bir tanesidir. Antrenörlere ve hakemlere saygı da, iyi bir sporcunun ön plana çıkan özelliklerinden olmaktadır.

Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okullarının Topluma Kazandırdıkları Hakkında

Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okullarında, sadece başarılı sporcular yetiştirilmek istenmez. Aynı zamanda topluma yararlı ve düzgün karakterde insanlar da yetiştirilir. Verilecek derslerin en başında eğitim ve iş ahlakı anlamında verilen teorik dersler verilmektedir. Çünkü iyi bir sporcu olmanın temel adımı, iyi bir ahlaka sahip olmaktır. Bunu başaran sporcular, gerekli çalışmalarını yerine getirdiklerinde zaten en doğru sonuçları alacaklardır.

 

Yorum ekle