Besyo

Besyo Eğitimi Sonrasında Meslek Seçimi

Ülkemizde geliştirilmeye çalışılan spor kültürünün temeli, akademik çalışmaların tamamlanmasından geçmektedir. Öncelikle eğitimi verecek olan kişilerin eğitimlerinin tam anlamıyla gerçekleştirilmesi gerekecektir. Bu yüzden Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulları bünyesinde birçok farklı bölüm açılmıştır. Öğrenci adayları, üniversite sınavlarından belirli puanları aşmaları halinde gerekli bölümlere tercihlerini yapabileceklerdir. Herhangi bir kayda engel olucu duruma sahip olmamaları durumunda, Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okullarına kayıt yaptırabileceklerdir. Öğrenci adayları, bazı durumlarda bu sınavın dışında farklı bir yöntemle de okula kabul edilebileceklerdir. Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulları, hazırladığı ve YÖK tarafından onaylanan alımlar sayesinde, bölümlerine fiziksel parkurların puanlandığı sınavlarla özel öğrenciler kabul etmektedir.

Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okullarında Bölümler

Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulları, teknik olarak bir bütün halinde eğitim vermektedir. Burada amaç, öğrencilerin farklı bölümlerde olsalar da belirli dersleri aynı anda almalarıdır. Bu sayede spor kültürü ortak bir şekilde gelişecek ve doğru bir altyapı oluşturulacaktır. Beden eğitimi öğretmenliği, antrenörlük, rekreasyon ve spor yönetimi, öğrencilerin tercih edebilecekleri bölümlerin başında gelmektedir. Okullarda öncelikle temel derslerin yanında, her bölüme özel şekilde teorik ve uygulama dersleri de bulunmaktadır. Bu yüzden öğrencilerin daha tercih aşamasından önce ileride kariyer hedeflerine uygun bir bölümü seçmeleri çok önemlidir. Gerçekleştirecekleri başarılı tercihlerle, kariyerlerini çok parlak bir şekilde başlatmış olacaklardır.

Besyo Eğitimi Sonrasında Meslek Seçimi
Besyo Eğitimi Sonrasında Meslek Seçimi

Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulları Mezuniyetinden Sonra Meslek Seçimi

Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okullarından mezun olan öğrenciler devlette veya özel sektörde rahatlıkla iş bulabilirler. Bunun en güzel örneği, her yıl KPSS sınavına giren binlerce beden eğitimi öğretmeninin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından atanıyor olmasıdır. Böyle bir yol izlemek istemeyen mezunlar, bazen özel okullarda da rahatlıkla kendilerine iş bulabilirler. Antrenörler ve belirli seviyedeki sporcular; spor kulüpleriyle anlaşarak kendi yollarını çizmiş olurlar. Bunun yanında, spor yöneticileri ise gerekli tecrübeyi kazandıktan sonra mesleklerini ve kariyer hedeflerini daha iyi noktalara taşımak adına spor kulüplerinde görev yapmaya başlayacaklardır. Rekreasyon bölümü mezunları ise yine diğer bölümlerde olduğu gibi devlette veya özel sektörün eğlenceli alanlarında rahatlıkla iş bulabilir.

Yorum ekle