Besyo

BESYO Eğitiminde Uygulamalı Eğitim ve Önemi

Spor kültürü konusunda, ülkemizde ve dünyada değerli çalışmalar yürütülmektedir. Çünkü bir toplumda spor kültürü oluşturulursa, o toplumda başarı hemen peşinden gelir. Ülkemizin sahip olduğu ve birçok Avrupa ülkesini kıskandırdığı genç nüfus potansiyeli sayesinde, spor alanında büyük bir patlama yapmamızın önünde tek bir engel kalmıştır: Spor kültürü. Spor kültürü demek, sadece sporcuları ve spor anını anlatan bir kavram değildir. Spor kültürü aynı zamanda spordan önceki sağlıklı bakımı, spor sonrasındaki re jenerasyon sürecini de kapsamaktadır. Aynı zamanda spor kültürüne sahip olan toplumlarda, aileler çocuklarının eğitimi yanında sporlarının da aksamaması için gerekli ortamı yaratmış olurlar. Herkes tarafından ihtiyaç duyulan spor kültürünün gelişmesi ve ülkemizde hak ettiği yerlere gelebilmesi için, akademik çalışmalara gerekli özenin verilmesi gerekir.

Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okullarında Uygulamalı Dersler

Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okullarında dört ana bölüm ve bunun altında öğrencilerin uzmanlaşabileceği birçok farklı spor dalı bulunmaktadır. Akademik alanın önceliği, öğrencilerin temel spor kültürü değerlerini öğrenmesi ve bunun peşinden fizyolojik olarak spor kültürüne sahip olacak bir altyapı oluşturulmasıdır. Tüm bölümler içerisinde verilen uygulamalı eğitimler, öğrencilerin kendi mesleklerinde daha kolay bir yapıda başlamalarına yardımcı olacaktır. Atletizm, hentbol, koşu kondisyonu, yüzme, takım sporları, futbol, basketbol, voleybol, masa tenisi, tenis, badminton, ritmik ve artistik jimnastik, yoga, karate, buz pateni, güreş, golf, kayak, okçuluk, yelken, eskrim, satranç, judo ve sutopu gibi birçok farklı spor branşında gereken uygulamalı dersler belirlenen ölçülerde öğrencilere verilmektedir.

BESYO Eğitiminde Uygulamalı Eğitim ve Önemi
BESYO Eğitiminde Uygulamalı Eğitim ve Önemi

Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okullarından Mezun Olan Öğrencilerin Donanımları

Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okullarından mezun olan öğrenciler, tüm özelliklerden önce spor kültürüne sahip olacaklardır. Bunun yanında, bölümlerini ilgilendiren ve yan dallarla ilgili de gerekli uygulamalı eğitimleri bünyelerinde barındıracaklardır. Spor yapmak isteyen veya spora yeni yönelecek olan kişilere, doğru bir tavsiye verecek kadar bilgi birikime sahip olacaklardır. Ayrıca fizyolojik ve zihinsel anlamda sağladıkları kuvvetli altyapıyla beraber, iyi bir amatör sporcu olarak yollarına devam edeceklerdir.

Yorum ekle