Besyo
Besyo Nedir

Besyo Nedir?

Besyo  Nedir Açılımı ve Anlamı: ” Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu ”kelimelerinin baş harfleriyle oluşan bir kısaltmadır. Halk arasında “Spor Akademisi” olarak da bilinmektedir.

Besyo bölümünü diğer bölümlerden ayıran bir nokta ise, özel yetenek sınavıyla öğrenci almasıdır. Ayrıca Özel Yüksek Okul olmasına rağmen 4 yıllık eğitim verilmektedir.

Bilmeniz gereken bir başka şey ise,en önemli bölümün beden eğitimi ve öğretmenliği olduğu sanılmasıdır. Hayır, bu yanlış bir algıdır. Hangisini okursanız okuyun  formasyon alıp öğretmenlik yapma şansınız vardır.

Besyo – Spor Bilimleri Kaç Yıllıktır ?

Besyo veya Spor Bilimleri fakülteleri  4 yıllıktır. 2 yıllık olarak da Açık öğretim fakültesinde Spor Yönetimi bölümü yer almaktadır.

Besyo Okumak İçin Hangi Sınavlara Girmek Gerekir ?

Besyo okumak için 1. Oturum TYT (Temel Yeterlilik Testine) girmeniz gerekiyor. 2. Oturum ile sınavın hiç bir ilgisi bulunmamaktadır. Bu sınavdan güzel bir yerlere gitmeniz için en az 180 puan çekmeniz gerekmektedir. Baraj puanları üniversitelere göre değişiklik göstermektedir. Bazı üniversiteler de baraj puanı 150 iken bazıların da 180 olarak belirlenmiştir.

Ayrıca sadece 1. oturum yeterli değildir artı olarak Özel Yetenek Sınavlarına da girmeniz gerekmektedir. Her üniversitenin özel yetenek sınavı farklılık gösterebilir. Her üniversite uygulayacağı sınav için önceden Sınav Kılavuzunu mutlaka yayınlar. Bu sınav kılavuzlarını sitemizde bulabilirsiniz.

Besyo Bölümleri 

1- Beden Eğitimi Öğretmenliği

2- Antrenörlük

3- Rekreasyon

4- Spor Yönetimi

Besyo’nun  Amacı Nedir?

1- Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni yetiştirmek.

2- Spor Yöneticisi yetiştirmek.

3- Spor Bilimcisi yetiştirmek.

4- Antrenör yetiştirmek.

5- Kondisyoner yetiştirmek.

6- Egzersiz ve Spor Bilimleri

Besyo Okumak İçin Gerekli Nitelikler

1-  Belli bir spor alanında yetenekli olmak.

2- Sabırlı olmak.

3- Yetenekli olmak.

4-Dayanaklı olmak.

Besyo Nedir makalesini detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştık umarım işinize yarar.

Yorum ekle