Besyo

Besyo Okumak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Besyo, literatürde açılım olarak Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu olarak geçmektedir. Özellikle spor alanında kendisini geliştirmek isteyen gençlerin, bu bölüme yöneldikleri görülmüştür. Besyoların amacı, aslında spor eğitiminin öğrencilere verilmesidir. Aynı zamanda spor alanında bilim insanı yetiştirmenin önemi de, yine Besyoların eğitiminde yer alan konulardan bir tanesidir. Her üniversite bünyesinde bulunmayan Besyo, iş olanakları ve eğitim sonundaki amaçlar açısından birçok farklı sonuçları içermektedir.

Besyo Sınavlarının İçeriği

Besyo’da belirli bir sınava yapılarak öğrenci kabulü gerçekleşmektedir. Bu yüzden her üniversite kendi belirlediği sınav içeriklerine göre öğrenci alımı yapar. Genel olarak sınav çeşitleri ve içerikleri, üniversitelerin internet sitelerindeki Besyo bölümünde bulunmaktadır. Besyo sınavları, üniversitelerin bulunduğu şehirde, belirlenen tarih ve saatlerde gerçekleştirilmektedir.

Besyo Okumak İçin Gerekli Şartlar

Üniversitelerin Besyo bölümlerine girmek isteyen öğrencilere özel bir yetenek sınavı uyguladığı bilinmektedir. Besyo bölümlerinde yetenek sınavı yapmayan üniversiteler ise öğrencileri üniversite sınavındaki puanlarına göre yerleştirmektedir. Bazı üniversitelerde gerçekleştirilen sınavlar için belirli şartlar konulmuştur.

Özgeçmiş Zorunluluğu Olmayan Üniversiteler

Öncelikle öğrencilerin TYT sınavlarına girmiş olmaları ve üniversitelerin belirlediği asgari puanları almaları gerekmektedir. Aynı zamanda üniversitenin gerçekleştirdiği özel yetenek sınavında da başarılı bir sonuç almak zorunludur. Özel yetenek sınavının olmadığı okullarda, psiko motor testler uygulanır. Öğrenci adaylarının bu testi de başarıyla sonlandırmaları gerekir. Genel olarak 240 puan barajı belirlenen Besyo’larda, puanı elde eden adayların büyük ihtimalle tercihleri doğrultusunda üniversitelerin Besyo bölümlerine yerleşmesi mümkün olacaktır.

Besyo Okumak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?
Besyo Okumak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Özgeçmiş Zorunluluğu Olan Üniversiteler

Besyo okumak için belirli bir özgeçmiş isteyen üniversitelere girmek için, öncelikle bir lisansa sahip olmak gerekir. Üniversitelerde 2 yıl ve üzerinde bir lisans sahibi olanların, başvuruları geçerli hale gelecektir. Bazı üniversitelerde, sadece branşla ilgili özgeçmiş vermek yeterli olacaktır.

Besyo Mezunları Hangi İşleri Yapabilir?

Besyo mezunları, öncelikle beden ve spor eğitimi öğretmenliği alanında çalışabilir. Aynı zamanda spor yöneticiliği, antrenörlük eğitimi ve rekreasyon alanında da belirli seviyelere ulaşılabilir. Engellilerde egzersiz ve spor eğitimi de, yine Besyo’ların içerisinde öğrencilere sunulan iş imkanlarından bazılarıdır.

Yorum ekle