Besyo

Rekreasyon Bölümünün İş Olanakları ve Öğrencilere Kazandırdıkları

Spor kültürü, tüm dünya üzerinden üstüne düşülen bir konudur. Çünkü başarılı bir spor kültürü, devamında birçok farklı başarıyı da getirir. Ülkemizde genç nüfus potansiyeli, birçok Avrupa devletinin hayal edip de ulaşamadığı bir noktadadır. Bu yüzden de genç nüfusun istihdam ve spor anlamında sağlıklı bir geleceğinin planlanması önemlidir. Spor alanında Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulları nitelikli mezunlar vererek spor kültürünün bütün topluma yayılmasını amaçlamaktadır. Aynı zamanda sporun sadece sporcular tarafından değil, herkes tarafından ihtiyaç duyulan bir aktivite olduğu da insanlara aşılanmalıdır. Bu yüzden rekreasyon bölümünün ülkemizdeki spor kültürünün gelişmesindeki önemi çok büyüktür.

Rekreasyon Bölümünün İş Olanakları

Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulları içerisinde 4 yıllık rekreasyon bölümünü başarıyla tamamlayan öğrenciler, aldıkları diploma sayesinde birçok farklı alanda çalışabilecek özelliklere sahip olurlar. Ülkemizin en çok gelir elde ettiği turizm alanı, rekreasyon bölümü mezunlarının rahatlıkla iş bulabileceği bir alandır. Su sporları ve kara sporları da, rekreasyon bölümü mezunlarına istihdam sağlayan alanların başında gelmektedir. Dans, müzik, festival ve sergi gibi organizasyonlarda rekreasyon bölümü mezunlarının planlamalarına ihtiyaç duyulmaktadır. Belediyelerin sosyal sorumluluk projelerinde ve Spor Genel Müdürlüğü bünyesinde düzenlenen Gençlik Kamplarında yine rekreasyon bölümü mezunlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Üniversitelerde bilim adamı olarak kalabilecek olan rekreasyon uzmanları, aynı zamanda iş sektörlerinde, sağlık turizmi alanlarında ve çocuk rekreasyon aktivitelerinde de görev alabilirler.

Rekreasyon Bölümünün İş Olanakları ve Öğrencilere Kazandırdıkları
Rekreasyon Bölümünün İş Olanakları ve Öğrencilere Kazandırdıkları

Rekreasyon Bölümünün Kazandırdıkları

Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulları bünyesinde yer alan rekreasyon bölümünün sonunda mezun olacak öğrencilerin sahip olması gereken özelliklerin başında değişen toplum yapısına en iyi şekilde hitap edecek rekreasyon ihtiyaçlarının sunulabilmesi gelmektedir. Rekreasyon bölümü mezunları, yapacakları organizasyonlarla kişilerin plan, program ve sonuç odaklı çalışmalarına olanak sağlayacaktır. Rekreasyon bölümü mezunları, fiziksel egzersizlerin ve spor faaliyetlerinin geliştirilmesi anlamında önemli bir rol üstlenmektedir. Bu sayede gerçekleştirilecek hizmetleri, birey ve gruplara en iyi şekilde pazarlayabilmeyi amaçlamaktadır. Dinamik ilişkilerin yanında, bilimsel anlamda uygulama disiplini de; yine rekreasyon bölümünün kazandırdıkları arasında yerini alır. Rekreasyon bölümü mezunları; planlı, programlı, monitör ve lider bir duruşa sahip olacaklardır.

Yorum ekle