Besyo

Spor Yöneticiliğinin Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulları Müfredat Programı

Spor kültürü, ülkemizde eğitime kazandırılması gereken en önemli konulardan bir tanesidir. Çünkü iyi bir spor kariyeri elde etmek isteyen sporcuların ve antrenörlerin, spor kültürüne sahip olmaları gerekir. Spor kültürü çerçevesinde spor yapacak olan kişiler, daha başarılı ve uzun vadede stabil başarılar elde edeceklerdir. Sürekli başarıların uluslararası arenalarda sürdürülmesi de, yine bu çapta bir spor kültürüne ihtiyaç duyacaktır. Spor kültüründe kazandırılması gereken en önemli konular; iyi bir sporcu, disiplinli bir antrenör ve ahlaklı bir spor yöneticisidir. Tüm bu özelliklerin tamamlanması için gereken spor yöneticileri, Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulları bünyesinde profesyonel bir eğitim müfredatı sayesinde yetiştirilmektedir. Şimdi yıllara ayrılacak şekilde eğitim müfredatı ve içeriği verilecektir.

Spor Yöneticiliği Birinci Sınıf

Birinci sınıfta spor yöneticileri, kendilerini geliştirecekleri temel teorik derslerin yanında, fiziksel anlamda gelişmelerini sağlayacak uygulamalı dersleri de almaya başlarlar. Yabancı dil, öğretmenlik mesleği gereklilikleri, insan anatomisi, yönetim bilimi, sağlık bilgisi ve beden eğitimi bilimi gibi konularda dersler alınmaktadır.

Spor Yöneticiliğinin Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulları Müfredat Programı
Spor Yöneticiliğinin Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulları Müfredat Programı

Spor Yöneticiliği İkinci Sınıf

Spor yöneticisi bölümünde okuyan öğrenciler, bu süreden itibaren artık kendi alanlarına özel bir şekilde eğitim alacaklardır. Takım sporları hakkında daha detaylı bilgiler öğrenecek yönetici adayları; aynı zamanda bilgisayar, antrenman kültür ve bilgisi hakkında da dersler alacaktır. Spor kazalarından korunma ve spor fizyolojisi de, bölümün ikinci sınıfta öne çıkan derslerinin başında gelmektedir.

Spor Yöneticiliği Üçüncü Sınıf

Spor yöneticiliğinde üçüncü sınıfa geçen öğrenciler artık bölümle ilgili daha özel dersleri almaya başlarlar. Halkla ilişkilerden muhasebeye, iktisattan ekonomiye kadar birçok alanda dersler öğrencilere verilir. Aynı zamanda fiziksel uygunluk ve spor hukuku anlamında da eğitimler tamamlanır.

Spor Yöneticiliği Dördüncü Sınıf

Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okullarında spor yöneticiliği alanında dördüncü sınıfa gelen öğrenciler; artık özel öğretim tekniklerini, sporda yönetimi, organizasyon başarısını ve spor yönetimi uygulamasını içerisine alan dersleri görmeye başlarlar. Bunun yanında spor başarısının sürekliliği için gerekli olan araştırma ve projelendirme yöntemleri alanında da teorik dersler bulunmaktadır.

Yorum ekle